Vilniaus „VHC Šviesa“ 2014-2015 Sezono istorija

2014/2015 m. Lietuvos rankinio lygos čempionate „VHC Šviesa“ užregistravo devyniolika žaidėjų.  Pasiruošimą artėjančiam sezonui Vilniaus „VHC Šviesa” pradėjo pasikeitimais. Pasikeitė klubo valdyba. Naujuoju VšĮ „Vilniaus rankinio centras“ valdybos vadovu buvo išrinktas teisininkas Marius Devyžis. Taip pat vyr. treneriu dirbti buvo pakviestas Gintaras Paškevičius, o jam talkinti sutiko vienas labiausiai patyrusių rankinio trenerių Lietuvoje Antanas Taraskevičius. Komanda patyrė netekčių. Išbandyti savo jėgų kitose ekipose išvyko ilgamečiai klubo žaidėjai Vaidas Trainavičius ir Domantas Čuplinskas, bet jų gretas papildė nauji, perspektyvūs, jaunieji rankininkai. Atėjo ir penki nauji rankininkai. Yra gerai tai, kad komandos pagrindas nepakito, žaidėjai jau kelinti metai žaidžia kartu. Šiais metais komandą prižiūrėjo gydytojas Martynas Lukšta (buvęs „VHC Šviesos“ žaidėjas). Antroji Vilniaus rankinio centro komanda Vilniaus „Šviesa VHC“ pakeitė pavadinimą į „LEU – VHC – SM Tauras“, kadangi prie komandos prisijungė daug Vilniaus sporto mokyklos „Tauras“ žaidėjų bei šios komandos namų aikštė tapo šį mokyklos sporto salė. Antroji komanda dalyvavo Lietuvos vyrų rankinio čempionate. Komanda užregistravo 23 žaidėjus.

LIETUVOS RANKINIO LYGA

2014 – 2015 m. sezonas prasidėjo su pasikeitimais ir Lietuvos rankinio lygoje. Naujas pavadinimas – „Vivus.lt Rankinio lyga“, nauji rėmėjai ir daugiau komandų. Šių metų reguliarusis Lietuvos rankinio lygos sezonas mūsų komandai buvo permainingas. „VHC Šviesa“ pirmajame rate šventė 6 pergales rungtynėse su „HC Utena“ (38:27(20:14)), „SM Dubysa – Gubernija“ (36:27(19:13)), LSU (27:20(15:10)), „HC Vilniumi“ (31:22(15:10)), „Ūla“ (39:21(18:9)), „Rankininkas/SM“ (31:23(19:10)). Kad ir kiek mus džiugintų pergalės, tačiau sekė ir skaudūs pralaimėjimai čempionato lyderiams – su „Granito – Gajos – Kario“ komanda (32:34(15:14), su „Almeida – Stronglasu“ (23:33(9:19), su „Dragūnu“ (33:37(19:21).
Po mėnesio pertraukos stipriausi Lietuvos rankininkai vėl pradėjo kovas Lietuvos „Vivus.lt“ rankinio lygos II rate. Pirmosiose rungtynėse mūsų komanda susitiko su rankininkais iš Utenos. Mūsiškiai nebuvo svetingi ir svečius nugalėjo 18 įvarčių skirtumu (42:24(23:10)). Tačiau po to laukė skaudus pralaimėjimas Šiauliuose, kur „SM Dubysos – Gubernijos“ rankininkai mūsų rankininkus įveikė gan nemažu įvarčių skirtumu 29:21(14:11). Po šio pralaimėjimo mūsų vyrai „krito į duobę“. Net ir su čempionato autsaideriais. Namuose su LSU komanda mūsiškiai varžėsi kaip lygūs su lygiais. Tik po atkaklios kovos „VHC Šviesa“ šventė pergalę 35:31(18:17). Vilniaus derbyje mūsų komanda nusileido „HC Vilniaus“ rankininkams 24:25(12:15). Ir vėl po savaitės sekė pralaimėjimas. Šį kartą svečiams iš Varėnos – „Ūlo“ komandai – 23:26(13:12). Vėliau sekė sunki, bet labai saldi pergalė prieš Kauno „Granito – Gajos – Kario“ komandą 30:25(12:17)). Išvykoje Alytuje „VHC Šviesa“ turėjo antrą kartą pripažinti „Almeidos – Stronglaso“ rankininkų pranašumą – 23:35(8:17). Sekančiose rungtynėse namuose mūsiškiai nebuvo svetingi, privertė nusileisti „Rankininkas/SM“ komandą rezultatu 33:24(19:8). Paskutiniosiose reguliariojo sezono rungtynėse Klaipėdoje mūsų komanda nusileido daugkartiniams Lietuvos čempionams 26:33(13:19).
Reguliaraus čempionato nugalėtojais tapo Klaipėdos „Dragūnas“ (reguliaraus čempionato nugalėtojas – 17 pergalių, 1 pralaimėjimas). Į antrąją vietą užlipė Alytaus „Almeida – Stronglasas“ (15 pergalių, 3 pralaimėjimai). Treti liko Varėnos „Ūla“ (11 pergalių, 1 lygiosios, 6 pralaimėjimai), ketvirti – Kauno „Granitas – Gaja – Karys“ (10 pergalių, 2 lygiosios, 6 nesėkmės). Mūsų komanda, Vilniaus „VHC Šviesa“, užėmė penktąją vietą (10 pergalių, 8 pralaimėjimai, 5 vieta). Čempionatą anksčiau laiko baigė turnyrinės lentelės dugne likusios Kauno „LSU – Lūšies“ (3 pergalės, 15 pralaimėjimų, 9 vieta) ir Utenos HC „Utena“ (1 pergalė, 1 lygiosios ir 16 pralaimėjimų, 10 vieta) ekipos.
Po reguliaraus sezono tęsėsi kovos Lietuvos rankinio lygos atkrintamosiose varžybose. Klaipėdos „Dragūnas“ susitiko su Pasvalio „Rankininkas/SM“, Alytaus „Almeida – Stronglasas“ – Šiaulių „SM Dubysos – Gubernijos“ atstovais, Varėnos „Ūla“– su Vilniaus „HC Vilnius“ žaidėjais ir Kauno „Granito – Gajos – Kario“ rankininkai su Vilniaus „VHC Šviesa“.
Mūsų komanda parodė stiprų charakterį atkrintamosiose varžybose. Kauniečiai pirmose ketvirtfinalio rungtynėse namuose išplėšė pergalę rezultatu 34:29(17:16) ir pirmavo serijoje 1:0. Mūsiškiams nebuvo kur trauktis. Antrose rungtynėse sostinėje jau dominavo mūsų komanda – 35:28(20:15). „VHC Šviesa“ lemiamose ketvirtfinalio rungtynėse Kaune prieš vietos „Granito – Gajos – Kario“ ekipą triumfavo rezultatu 24:21(11:10) ir seriją iki dviejų pergalių laimėjo 2:1.
Šiais metais pirmas kartas kai tarp keturių geriausių Lietuvos vyrų rankinio komandų buvo dvi iš Vilniaus – rankinis sostinėje nemiega. Alytuje susitiko vietos „Almeida – Stronglasas“ su sostinės „HC Vilniaus“ komanda, o Klaipėdoje mūsiškiai, dėl patekimo į didįjį finalą, kovojo su „Dragūno“ rankininkais.
Šį kartą mūsų dėmesį pritraukė praėjusio sezono finalo dvikova, tačiau jau pusfinalyje.  Vilniaus „VHC Šviesos“ rankininkų laukė išties nelengvas varžovas – Klaipėdos „Dragūnas“. Deja serijoje iki dviejų pergalių džiaugtis galėjo klaipėdiečiai. Pirmoje kovoje mūsiškius įveikė 13 įvarčių skirtumu – 23:36(21:12), o antrame susitikime mūsiškiai taip pat nusileido 13 įvarčių skirtumu – 24:37(10:19).
Pirmą kartą istorijoje abi Vilniaus rankinio komandos kovojo dėl bronzos medalių. Mažajame finale, kaip ir atkrintamosiose varžybose, mūsų komanda parodė stiprų charakteį. Pirmose rungtynėse namuose po atkaklios kovos mūsiškiai nusileido varžovams. Rungtynės prasidėjo įtemptai ir nervingai. Abi komandos degė noru laimėti pirmąjį susitikimą. Ir „VHC Šviesa“, ir „HC Vilnius“ žaidė kietą rankinį. Nors pirmosiosmis minutėmis mūsų komanda pabėgo į priekį (6:3), tačiau neilgam. Antroji Vilniaus komanda lygino rezultatą. Po to jau varžovai buvo priekyje (8:10). Po akimirkos jau mūsiškiai kontroliavo žaidimą. Paskutinę kėlinio minutę varžovai sugebėjo išlyginti rezultatą ir į pertrauką derbio dalyviai išėjo su lygiu rezultatu (12:12). Antrajame kėlinyje rankininkai dar labiau kibo vieni kitiems i atlapus. Likus 4 min. iki rungtynių pabaigos rezultatas buvo lygus (28:28). Dabar jau pergalėjo būti bet kurių rankose. Tačiau rezultatyviau atkarpą sužaidę „HC Vilniaus“ rankininkai ir išplėšė pergalę (30:32).
Antrose „Vivus.lt rankinio lygos“ mažojo finalo rungtynėse netruko kovos ir intrigų. Kova buvo atkakli iki pat susitikimo pabaigos, kurį šį kartą laimėjo „VHC Šviesa“ (28:26(13:12)) ir išlygino rezultatą serijoje iki dviejų pergalių 1:1. Šiose rungtynėse visi žinojo, kad būtina pergalė norit dar nepabaigti sezono ir toliau kovoti dėl bronzos medalių. Visas 60 min. buvo tikras nervų karas, kuriame didžiąją dalį priekyje buvo „VHC Šviesa“. Pirmajame kėlinyje komandos žaidė įvartis į įvartį. Antrajame kėlinyje mūsiškiai šturmavo varžovų vartus ir jau pirmavo trijų įvarčių skirtumu. Iki 49  min. „VHC Šviesa“ buvo saugesne persvara, kurios negalėjo varžovai persverti vienos ar dviejų atakų metu (15:13; 17:15; 19:16). Tačiau antroji Vilniaus komanda nesustojo ir išlygino rezultatą (19:19). Po akimirkos mūsiškiai vėl rungtynių rezultatą pakreipė savo naudai (21:19; 24:21; 26:24). Iki dvikovos pabaigos likus 2 min. „HC Vilniaus“ žaidėjas išlygino rezultatą – 26:26. Mūsiškiai nepasimėtė, žinojo, kad šios rungtynės jų rankose. Netrūkus įvartį pelnė Tadas Jurelevičius, o jau paskutinėmis susitikimo sekundėmis pergalę įtvirtino Artūras Švilpa – 28:26. Lemiama kova nusikėlė į LEU sporto salę.
Lemiamose serijos rungtynėse jau solidžiau atrodė praėjusio sezono vicečempionai „VHC Šviesa“ rankininkai – jie kovėsi ramiai ir užtikrintai bei savo žiūrovų akivaizdoje triumfavo. Jau nuo pat susitikimo pradžios mūsų komanda išsiveržė į priekį ir po truputį artėjo prie pergalės. Po pirmojo kėlinio komandas skyrė 4 įvarčiai (16:12). Antrajame kėlinyje mūsiškiai dar pridėjo ir išplėšė pergalę bei bronzos medalius iš „HC Vilniaus“ rankų rezultatu 37:25.
Priminsime, kad 2002–2003 m. sezone mūsų komanda iškovojo III vietą. Tai buvo aukščiausias Vilniaus miesto vyrų rankinio laimėjimas. 2003–2004 m. Vilniaus rankinio centro komanda antrą kartą iškovojo bronzos medalius. 2013 – 2014 m. sezone pirmą kartą klubo istorijoje tavo Lietuvos vicečempionais.
Po sezono Alytuje buvo surengta 2014 – 2015 metų Lietuvos „Vivus.lt“ Rankinio lygos sezono uždarymo ceremonija, kurios metu apdovanoti geriausi sezono žaidėjai ir laurus iškovojusios komandos: šeštus metus iš eilės čempionas – Klaipėdos „Dragūnas“, vicečempionai Alytaus „Almeidos – Stronglaso“ rankininkai ir bronzos medalius iškovoję Vilniaus „VHC Šviesa“ rankininkai.
Ceremonijos metu mūsų komandos rankininkai buvo ne kartą minimi tarp geriausių atskirų pozicijų žaidėjų. Rezultatyviausiu sezono žaidėju tapo Tomas Bernatavičius (174 įvarčiai).
Geriausiu kairiojo krašto žaidėju išrinktas „Dragūno“ žaidėjas Igoris Kopišinskis (27 tšk.), aplenkęs Mindaugą Urboną (Kauno „Granitas – Gaja – Karys“, 18 tšk.) ir Skirmantas Plėta (Vilniaus „VHC Šviesa“, 5 tšk.). Dešiniojo krašto pozicijoje, kaip ir pernai, lyderio vaidmens niekam neužleido „Almeidos – Stronglaso“ žaidėjas Gintautas Adamkevičius (22 tšk.), antras – Valdas Drabavičius (Vilniaus „VHC Šviesa“, 19 tšk.), trečias – Marius Kairys (Kauno LSU, 5 tšk.). Tarp įžaidėjų geriausiojo laurai atiteko Skirmantui Plėtai (Vilniaus „VHC Šviesa“, 13 tšk.). Kairiojo pusiau krašto pozicijoje geriausiu išrinktas Tomas Bernatavičius („VHC Šviesa“, 19 tšk.).
2014–2015 m. sezone pagrindinėje Vilniaus rankinio centro komandoje: Valdas Drabavičius Nr.35, Tomas Bernatavičius Nr. 13, Justinas Biekša Nr. 32, Andrius Aksiutovas Nr. 16, Tadas Jurelevičius Nr. 4, Artūras Švilpa Nr. 19 (komandos kapitonas), Mindaugas Sukackas Nr.14, Skirmantas Plėta Nr. 5, Lukas Balbierius Nr. 9, Edmundas Pelėda Nr. 1, Laurynas Pacevičius Nr. 77, Dovydas Kuodys Nr. 44, Jovydas Jurašius Nr. 23, Rosvaldas Ramunis Nr. 22, Simas Stankevičius Nr. 10, Ignas Jonuška nr. 20, Darius Matulevičius Nr. 7, Ignas Kuprevičius nr. 11, Vaidas Lukaševičius Nr. 64, Paulius Orlovskis Nr. 93.

Baltijos rankinio lyga

2014 – 2015 m. sezone Vilniaus „VHC Šviesa“, norėdami tobulinti savo žaidimą ir gauti tarptautinio lygio varžybų patirties balyvavo Baltijos rankinio lygoje (BHL). Čia dėl čempionų vardų varžėsi 6 komandos – dvi Estijos, dvi Baltarusijos, viena Suomijos ir viena Lietuvos. Mūsiškiai su vienu tašku sezoną pabaigė paskutinėje vietoje. Pirmosiose BHL rungtynėse „VHC Šviesa“ svečiuose susitiko su Estijos komanda „HC Kehra/Horizon Pul&Paper“. Šiose rungtynėse netrūko nei intrigos, nei kovos. Susitikimas baigėsi niekieno naudai – 30:30. Antrose rungtynėse Vilniaus „VHC Šviesai“ nepavyko pasipriešinti „Riihimaen Cock“. Susitikime pergalę šventė skandinavai 39:21(21:9). Po šios išvykos sekė dar trys pralaimėjimai rungtynėse su Polva „Serviti“ – 21:35(7:17), su Bresto „HC Meshkov – 2“ – 26:31(10:18), su „SKA Minsk“ – 30:37(13:21). Po Naujųjų mūsiškiai pratęsė kovas Baltijos rankinio lygoje. „VHC Šviesa“ išvykoje į Baltarusiją. Su vietos komandomis sužaidė dvejas rungtynes. Deja, nei vienai baltarusių komandai mūsų rankininkai nesugebėjo pasipriešinti. Bresto „HC Meshkov – 2“ komandai mūsiškiai nusileido 6 įvarčių skirtumu – 24:30(13:13), o Minske patyrė skaudų pralaimėjimą. Šeimininkai nepasigailėjo lietuvių ir sutriuškino juos 15 įvarčių skirtumu – 24:39(21:15). Komandoje prasidėjo pralaimėjimai, žaidėjai krito į duobę. Sekė daug pralaimėjimų ir Lietuvos lygoje ir Baltijos lygoje. Vėl mūsiškiams nepavyko pasipriešinti Estijos komandoms. „HC Kehra/Horizon Pul&Paper“ pralaimėta 4 įvarčių skirtumu – 28:32(15:15), o „Serviti“ komandai – 26:37(11:16). Suomiai taip pat nuskriaudė mūsų komandos rankininkus, kurie namuose pralaimėjo „Riihimaen Cock“ komandai 25:29(11:13). Sezonas Baltijos rankinio lygoje buvo baigtas. Mūsiškiai nebetęsė kovos dėl medalių. Pirmąją vietą iškovojo „SKA Minsk „ (Baltarusija), II vietoje liko „Riihimaen Cock“ (Suomija) ir III vietoje – Polva „Serviti“ (Estija).

TURNYRAI

LIETUVOS RANKINIO FEDERACIJOS (LRF) VYRŲ RANKINIO TAURĖ

Ir šiais metais LRF vyrų rankinio taurė grįžo į Vilnių. Mūsų komanda net nepateko į Lietuvos rankinio federacijos pusfinalį. Šį kartą dėl taurės kovojo aštuonios komandos iš Vilniaus, Klaipėdos, Varėnos, Kauno ir Alytaus. I etape ekipos susitiko po du kartus (namuose ir išvykoje), vėliau tęsė kovas pusfinaliuose ir finale. Deja, jau po I etapo Vilniaus „VHC Šviesa“ neteko teisės kovoti dėl taurės. Taurės ketvirtfinalio pirmosiose rungtynėse LEU sporto salėje susitiko dvi Vilniaus komandos – „VHC Šviesa“ ir „HC Vilnius“. Kaip visada dera šiems susitikimams rungtynės buvo labai permainingos ir inirtingos. Deja, ne mūsų komandos naudai. Šį kartą stipresni buvo „HC Vilniaus“ rankininkai, kurie mūsiškius įveikė dviejų įvarčių persvara – 30:32(17:13).
Antrasis susitikimas buvo vertas tos kainos, kuri lėmė keliapalį į LRF taurės pusfinalį. Nuo pat pirmųjų minučių aikštelėje užvirė tikra vyriška kova, gal net kai kuriomis minutėmis ir nesportiška. Pirmoji kėlinio dalis vyko lygiai, įvartis į įvartį. Nei viena komanda nesusikrovė solidesnio pranašumo apart 1 įvarčio. Nuo 15 rungtynių minutės mūsiškiai paspaudė gazą, pradėjo bėgti į priekį (7:10; 9:13), tačiau vėl pristabdė ir paskutiniosiomis pirmojo kėlinio sekundėmis varžovai išlygino rezultatą (15:15).
Antrajame kėlinyje vėl viskas prasidėjo iš naujo. Vėl kova buvo apyligė, įvartis į įvartį, tačiau jau mūsiškiai turėjo vytis ir lyginti rezultatą (18:17; 20:20). Tačiau varžovai, kelias minutes sužaidę rezultatyviau, pabėgo į priekį 24:21, o mūsiškiams jau teko susiimti ir vytis. Pelnę kelis įvarčius „VHC Šviesos” rankininkai sugebėjo išlyginti ir persverti rezultatą savo naudai (27:29). Užvirė dar aršesnė kova, palaikomi savo sirgalių, „HC Vilniaus” žaidėjai kibo mūsų komandai į atlapus. Deja, „VHC Šviesai” pritrūko laiko, kad išpėštų pergalę 3 įvarčių skirtumu. Nors mūsų rankininkai varžovų aikštelėje ir pelnė pergalę (28:29), tačiau to pritrūko, kad patektų į kitą etapą.

„Erima taurė“

Vilniuje šurmuliavo rankininkai. Jau kelintą kartą iš eilės prieš sezoną yra organizuojamas vyrų rankinio turnyras „Erima taurė“. Čia žaidėjai gali išbandyti savo jėgas, treneriai gali išbandyti naujas komandų komplektacijas. Šį kartą turnyre dalyvavo keturios komandos: „VHC Šviesa“, „HC Vilnius“, Alytaus „Almeida-Stronglasas“ ir svečiai iš Baltarusijos „HC Gomel“. Kaip ir praėjusiais metais Lietuvos komandos nesugebėjo pasipriešinti svečiams iš Gomelio. Baltarusijos klubas grupės etape iškovojo visas tris pergales, o finale 25:14 (11:7) nugalėjo Alytaus „Almeidą-Stronglasą“, kuris grupėje šventė dvi pergales.
Mūsų komanda grupės etape pralaimėjo visus susitikimus. Alytiškiams nusileido 7 įvarčių skirtumu (26:33(14:11)), taip pat 7 įvarčių skirtumu nusileido baltarusiams, o su „HC Vilniaus“ komanda, kaip ir visada, kova buvo iki galo. Mūsiškiai kitai sostinės komandai nusileido 2 įvarčių skirtumu. Abi Vilniaus komandos užėmė III ir IV vietas grupėje, tad paskutinę dieną laukė mažasis finalas dėl III vietos tarp šių ekipų.
Dramatiškame derbyje „HC Vilnius“ 25:24 (14:11) įveikė mūsų komandą. Atkakli kova vyko nuo pat pirmųjų minučių. Tačiau sužaidę geriau, „HC Vilniaus“ rankininkai po pirmojo kėlinio priekyje buvo 3 įvarčių skirtumu (14:11).
Antrajame kėlinyje mūsiškiai atsitiesė ir pradėjo žaisti savo žaidimą. Išlygino rezultatą. Kova vyko įvartis į įvartį, bet kuri komanda galėjo laimėti. Paskutinę minutę geriau sužaidė varžovai ir šventė pergalę vieno įvarčio skirtumu.
Šio turnyro metu rezultatyviausias mūsų komandoje buvo Valdas Drabavičius, kuris pelnė 27(1) įvarčius. Skirmantas Plėta pridėjo 21(4), Lukas Balbierius – 19, Jovydas Jurašius – 11, Aivaras Sedziniauskas – 6(1), Artūras Švilpa – 5, Simas Stankevičius – 5(1), Tadas Jurelevičius – 4, Laurynas Pacevičius – 3, Mantas Galkauskas, Ignas Jonuška ir Ignas Kuprevičius – po 2, Julius Šeibokas – 1 įvartį.
Geriausiais komandų žaidėjais išrinkti: „VHC Šviesa“ – Valdas Drabavičius, „HC Vilnius“ – Domantas Čuplinskas, „Almeida – Stronglasas“ – Robertas Paužuolis, „HC Gomel“ – Andrey Yashchanka.

XXVIII PASAULIO STUDENTŲ UNIVERSIADA

Į žaidynes jau išvyko Lietuvos studentų delegacija. Mūsų šaliai atstovauja 71 sportininkas. Studentai  dėl medalių kovoja 20 sporto šakų rungtyse. Pirmą kartą studentai rankininkai turėjo galimybę atstovauti Lietuvai pasaulio universiadoje.
Lietuvos studentų rankinio rinktinei atstovavo penki mūsų klubo studentai Justinas Biekša, Valdas Drabavičius, Tomas Bernatavičius, Tadas Stankevičius, Skirmantas Plėta. Liepos 3 d. mūsiškiai dalyvavo universiados atidaryme, o jau liepos 4 d. sužaidė draugiškas rungtynes su JAV rinktine. Rezultatu 44:20 mūsiškiai iškovojo lengvą pergalę prieš būsimus varžovus Pasaulio studentų Universiadoje. Būtent JAV rinktinė kartu su Rusijos, Turkijos, Meksikos, Pietų Korėjos ir Serbijos rinktinėmis buvo lietuvių pogrupyje. Iš viso dėl universiados čempionų vardų kovojo 16 valstybių. Lietuviai savo pogrupyje iškovojo tris pergales. Rungtynėse su Turkija (27:24(13:11)), su Meksika – 33:18(14:4)), su JAV – 53:22(24:9). Lygiosiomis sužaidė su Rusijos studentais 21:21(10:12). Ir patyrė du pralaimėjimus rungtynėse su Pietų Korėja (30:32(16:17)) ir su Serbija (23:28(9:12)). Ketvirtfinalyje susitiko su Brazilijos rankininkais. Lietuviai nusileido 25:31(16:15). Mūsų rinktinė iškovojo VIII vietą. Čempionais tapo portugalai. II vietą iškovojo Serbijos rinktinė, o III vietą – Šveicarija.